Uzman İsim Uyardı: AKP’nin Memur ve Emekliye Kurduğu Büyük Tuzak Belli Oldu

Milyonlarca emekli ve memur, aydan aya yükselen enflasyon nedeniyle eriyen maaşları karşısında çaresiz duruma düşerken, herkesin gözü kulağı Temmuz ayında verilecek enflasyon farkına çevrilmiş durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon, yasal düzenlemeye göre emekli ve memur maaşlarına yansıtılmak zorunda. Bu nedenle milyonlarca memur ve emekli, maaşlarına yapılacak artış için enflasyon rakamlarını takip ederken dikkat çeken iddia Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu’dan geldi.

AKP’DEN EMEKLİ VE MEMURA YÜZYILIN DARBESİ

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Babuşçu, “Ekonomi yönetimi seçim sonrasına bıraktığı vergi ve zamları yılın ilk altı ayı enflasyonu yüksek çıkmasın diye 1 Temmuz’dan itibaren yapmayı planlıyor ilk 6 ay enflasyonu düşük çıksın Düşük çıkarmadaki amaç memur ve emekli Temmuz maaş zamlarının düşük olmasını sağlamak…” ifadelerini kullandı.

Babuşçu’nun iddiasına göre bir süredir parasal sıkılaşma süreci yürüten yeni ekonomi yönetimi, çalışan ücretlerini kısmak adına böyle bir adım atacak. Temmuz ayına kadar törpülenen enflasyon ve zamlar, yılın son yarısında peş peşe mevcut ücret ve tarifelere yansıtılırken, maaş zammını daha önceki aylara göre almış olan memur ve emekliler büyük bir gelir kaybı yaşamış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x